Як зрозуміти, чи є прояви залежності?
Якшо ваша дитина може зусиллям волі відволікатися - це не залежність.Наприклад, якщо дитина самостійно може відкласти смартфон задля іншої активності, навчання, може піти прогулятися, залишивши телефон вдома – це нормально.
Якщо дитина снідає, обідає і вечеряє за грою, не слідкує за гігієною, не виявляє потреб у сепарації, а ви просто обслуговуєте і підтримуєте її життя – це признак залежності. Наприклад, у вас вдома є правило разом вечеряти, і підліток сидить за столом із смартфоном. Ви зробили йому зауваження, але бачите, що через деякий час він сам цього не розуміючи тягнеться до гаджету, а потім і зовсім поринає у гру, забувши про обіцянку.
У такому випадку варто бити на сполох.
Варто звернути увагу, що це психо-емоційна залежність, а не інтелектуальна, оскільки школяр може бути відмінником, вигравати олімпіади і показувати чудові результати, але відволікатися від реального життя за допомогою своєї залежності.
Соцмережі шкідливі для дітей?
У кожної людини є потреба в належності, визнанні, комунікації, прийнятті, а інтернет дозволяє задовольнити ці потреби без зайвих зусиль. Достатньо лиш зайти в групу, привітатися і уже бути частинкою якоїсь ком’юніті. З одного боку, це добре, оскільки це допомагає спілкуватися без бар’єрів та не травмуватися.
З іншого боку, коли дитина виконує певні зусилля, аби вийти на вулицю, познайомитися, попроситися приєднатися до гри, це її виховує і загартовує. Якщо ж їй відмовлять, навіть завдяки цій травмі вона навчиться і загартується для майбутніх випробувань у житті. Соцмережі нівелюють це.
Також є момент комунікаційних конфліктів, які часто переносяться в Інтернет. Спілкуватися в соцмережах нормально, головне, щоб це не переходило в деструктивне русло, наприклад, булінг.
Треба пояснювати школяру, як ми це часто робимо на уроках, що якшо він проводить час онлайн, то пропускає щось цінне, що відбувається зараз в реальному житті, і переглянути знову це не вийде. Ми не змушуємо когось приєднуватися до нас, але в більшості випадків, учень сам відкладає телефон та приєднується до спільноти.
Ютуб, телевізор, соцмережі – це і для дорослих спосіб відволіктися, коли спосіб напруги дуже високий. Часто проблема може бути в браку уваги та любові.
Усе ж до повноліття школяра батьки встановлюють межі, оскільки ви за них відповідаєте.
Ви регулюєте час, ви можете аргументувати, чому цей час обмежений, і ви пропонуєте альтернативи, чим себе зайняти.