День Гідності та Свободи
Інтерв'ю з пані Тетяною Островською
Іноді здається, що школа - це простір в якому відсутні політичні або суспільні проблеми.
Завдяки викладачам та наставникам в Мейн Скул створено атмосферу комфорту та безпеки, яка мало підлягає зовнішньому впливу. Але це не означає, що наші учні перебувають в часі поза історичним контекстом.

21 листопада Україна відзначає День Гідности та Свободи. Про це поспілкувалися з викладачкою історії пані Тетяною Островською.

Пані Тетяно, День Гідності та Свободи - свято відносно нове. Ми звикли, що всі значущі події сталися у сиву давнину. Чи можна цей день вважати частиною історії?

Так! Це нове свято для України, його заснували не так давно, у 2014 році. Але це не робить його менш значущим. Історія це наука про минуле людства, тобто про наше з вами минуле. А події обох революцій надзвичайно вплинули і на минуле, і на теперішнє, і на наше майбутнє.

Трохи контексту. Розкажіть нам, що передувало встановленню свята?

21 листопада це день пам’яті одразу двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та революції Гідності (2013 року).
21 листопада 2004 року було проголошено, що президентом став Віктор Янукович. Українців обурила відверта фальсифікація, почались протести, які призвели до повторних виборів. Ми обрали іншого кандидата - Віктора Ющенка, а він в свою чергу запровадив свято - День Свободи. Це свято проіснувало до 2011 року, потім його скасували.
Але події що відбулись у 2013 році надали цій даті новий сенс. Саме в цей день уряд оголосив, що Україна різко зупиняє курс на євроінтеграцію. Реакція була швидкою. Українці вийшли на протести. А далі була революція, що тривала 3 місяці. Ми пройшли шлях від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, барикад у центрі міста, «коктейлів Молотова» і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників.


Деякі українці були учасниками процесів, про які ви щойно розповіли. Яке значення має такий досвід для суспільства?


Безцінний. Ми двічі відстояли своє право. Ми заявили, що джерело влади - народ і влада повина дослухатись до нас. І це не якась давня історія, це те, що українці пережили. Хтось дивився новини, хтось робив бутерброди учасникам ( за них я особисто дякую), хтось навчився робити коктейлі Молотова...кожен по різному, проте кожен українець відчув це на собі.


Вас, як історика, захоплює можливість дослідити цю подію не за архівними даними, а на власні очі?


Так! 21 листопада я вперше заплела у коси синьо-жовту стрічку. І ці відчуття я ніколи не забуду. Найважчі моменти для України я проживала на майдані з тисячами неймовірно сміливих, свідомих українців. Відчувати як історія твориться твоєї держави навколо тебе і ти є її частиною - безцінно. І не тільки для історика, а для кожного небайдужого українця.


Цей День має виражене політичне забарвлення, як ви вважаєте, про нього слід знати учням?


Звісно. "Якщо ти не цікавишся політикою, це не означає, що політика не цікавиться тобою", - так казав Перикл, давньогрецький діяч. Політика сьогодні у кожному моменті нашого життя, і вона твориться, спираючись на нас з вами!

Читати всі статті блогу