Як вберегти психічне здоров'я
дитини під час війни

ВИМКНУТИ ЗВУК


В певний момент може знадобитися трохи завмерти, натиснути кнопку “стоп”. Навіть в часи, коли всі вкрай залежні від оперативної інформації, об’єм даних треба регулювати. Постійно на зв’язку потрібно бути із рідними, новини та дописи в соціальних мережах читати цілодобово не потрібно. Надлишок фактів, більшість з яких або не підтверджена офіційно або просто є власною думкою дописувача, втомлює мозок, перевантажує свідомість.

Людина перестає швидко аналізувати, отже, швидкість реакцій на ситуацію погіршується.

ДРІБНА МОТОРИКА


Дуже допомагає письмо або малювання. Не має значення, що записувати або про що буде малюнок (це може бути щоденник, список справ на день, рецепт улюбленої страви або просто роздуми чи ланцюжок нічим не пов’язаних слів; це може бути сюжетна картинка, малюнок сім’ї або схематичне зображення приміщення, де зараз знаходиться людина чи просто круги та квадрати в довільному розташуванні тощо).

Дрібна моторика змушує мозок, нехай не усвідомлено, сконцентруватися на виконанні завдання, тобто одночасно відволікатися та тренуватися.

СПОРТ


Фізичні заняття можуть дещо розбавити психічну напругу. Згодяться найпростіші вправи: махи, нахили, присідання, віджимання. Людина може просто розминати кисті рук чи повертати голову вліво-вправо. Важливо в цей момент концентруватися саме на фізичних вправах.

Звісно, це буде корисним для тонусу організму в цілому.


СТРУКТУРУВАТИ ПРОСТІР


За можливості, приміщення, в якому перебуває людина, слід розділити на звичні зони та закріпити за ними непохитний статус. Ось тут ми їмо (виключно тут), ось тут ми граємося (виключно тут), це - наша спальна зона (спимо тільки там), це - зона для масових зборів (важливі питання вирішуються лише в її межах).

Організоване приміщення — це завжди про безпеку, безлад в кімнаті — це про дисбаланс та погіршені умови для розслаблення і відпочинку.

СТРУКТУРУВАТИ ЧАС


Якщо дозволяє ситуація, день має бути визначеним. Як генерально, так і погодинно. Спочатку, треба класифікувати всі події дня за категоріями (їжа, навчання, робота, гра, відпочинок, спілкування, безділля тощо) та виділити для них час в загальній тривалості (2 години на їжу, включно з приготуванням, 30 хвилин на ігри та ін). А потім розписати графік, розпорядок дня згідно обраних категорій

Структурність діяльності надає відчуття контролю за ситуацією. Чим точніше вдається слідувати власному плану дій, тим впевненіше почуває себе людина.


ГІГІЄНА СИГНАЛІВ ДО ОТОЧЕННЯ


Слід пам’ятати, що реакція на події, в будь-якій формі вираження, в першу чергу, впливає на тих, хто поряд. У кожної людини є власне коло “отримувачів меседжу”. Чим вище посада або суспільний статус — тим це коло ширше. Вкрай важливо розуміти, які сигнали людина транслює своїми висловлюваннями чи діями. Паніка, істерика, страх, негативізм, токсичність, зневірення або впевненість, позитивний настрій, віра, взаємопідтримка, безпека, професійність.

Незважаючи на легкість способів розповсюдження — кожен зараз має профіль в соцмережах - більшість думок та реакцій, які з’являються в кризовому стані, варто не озвучувати взагалі.

БРАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ВИВАЖЕНО


Найважливіший чинник збереження психічної стабільності — розуміння, що людина може контролювати в кризовій ситуації, а які події від неї не залежать. Кожен має взяти відповідальність спочатку за своє життя, потім — за життя своїх близьких, після того — за життя людей поряд. Але виключно в такій послідовності. Забезпечивши адекватність власних реакцій, можна, на цьому підґрунті, потурбуватися про свою сім’ю і лише налагодивши комфорт та безпеку на мікрорівні, людина матиме ресурс та силу піклуватися про інших на макрорівні.

Ресурсна та стабільна людина, яка підготувала до кризи, в першу чергу, себе, може принести значно більше користі, ніж людина травмована та хаотична, але з великим бажанням зробити хоч щось хоч для когось.

ПОЗИТИВНА СОЦІАЛЬНА ВЗАЄМОДІЯ



Кризова ситуація відбувається тут і зараз та займає все місце в думках та діях людини. Але так не може тривати вічно. День за днем, хвилина за хвилиною людина має вибудовувати картину безпечного майбутнього. Спочатку — подумки, далі — у справах. Варто щодня орієнтуватися на позитивні здобутки. Аналіз дня можна проводити ввечері або на ранок, ставити плюси за все добре, що відбулося.

Позитивних помічників слід шукати всюди: це може бути смачна вечеря або телефонна розмова з рідними, навіть, прості банальні обійми надають сил, бо, по-перше, запускають фізіологічну реакцію щастя (ті самі гормони: ендорфін та оксітоцин), а, по-друге, просто надають змогу відчути живу людину поряд.

Читать все статьи в блоге