Як підготуватися до 1-го класу
Вже зовсім скоро майбутні першачки будуть йти до школи та почнуть свій новий етап в житті. Підготовка до 1-го класу завжди хвилююча для дітей та дорослих. Батьки за рік до школи почитають вчити майбутнього першокласника читати, рахувати й писати. Але, до чого саме потрібно готувати дитину? Розберемо основні питання в цій статті.
1. Що повинна знати дитина перед школою?
За програмою Нової Школа України, для майбутніх учнів немає чіткого списку того що повинна знати дитина. Але як підготувати дитину до першого класу батькам та які знання точно знадобляться?

  • фізичний розвиток

Саме фізичний розвиток є запорукою успішного навчання дитини в школі. Для того, щоб засвоювати нові знання школярам потрібні сили, вони мають бути фізично готовими щодня сидіти протягом 35-40 хв на уроці, правильно тримати ручку, писати впродовж тривалого часу, вирізати ножницями.
Тож варто приділити увагу розвитку координації та дрібної моторики. Наприклад, просити дістати з полиці (безпечний) продукт так щоб інші товари не впали, виконувати вправи на балансування, пальчикову гімнастику
  • гігієнічні навички та самообслуговування

Переконайтесь у тому, що дитина може самостійно відвідувати туалет, підготувати необхідні речі для заняття та прибрати робоче місце. Привчайте самостійно зав’язувати шнурки, застібати/розстібати пасок, штани чи спідницю, переодягатися в спортивну форму тощо. Упевніться, що дитина вміє робити все це сама, без допомоги дорослого, або намагайтеся купувати речі без складних застібок чи шнурівок.

  • психологічний розвиток

Важливою ознакою готовності до школи є психологічна стійкість дитини – здатність витримувати шкільне навантаження (нові люди, нова інформація, правила) за відсутності батьків. Здатність витримувати напруження, якщо щось пішло не так, якщо потрібно почекати результат, вміння виконувати завдання, яке не подобається, вміння регулювати свою поведінку.
Також психологічна готовність включає у себе готовність бути частиною групи. А отже, і розуміти значення правил і вміння дотримуватися їх.
Тож намагайтесь частіше грати за правилами, влаштовуйте гру-імітацію «Мій перший день у школі»: нехай хтось із батьків грає роль учителя, а хтось — іншого учня. Так зможете потренувати всі складові шкільного дня, змоделювати ситуації на уроці чи на перерві.
Звертайте увагу дитини на людей різних психотипів, тілесних типів, віків.
Формуйте режим дня та обов’язки дитини, що виконуються регулярно

  • Інтелектуальний розвиток

Інтелектуальна готовність до школи включає у себе увагу, пам'ять, мислення, сприйняття, уяву, мовлення, наявність предметно-специфічних знань, математичних уявлень, просторово-графічної підготовки. Але давайте про все по порядку…

  • Мовленєвий розвиток
Для успішного навчання дитині важливо вміти висловлювати свої думки, розрізняти звуки мовлення та значення слів на слух, будувати діалог.
Якомога більше говоріть з дитиною. Це найкращий спосіб розвивати мовлення дитини та її навички спілкування — йдете вулицею, говоріть про все, що бачите довкола: про дерева, тварин, погоду, автомобілі.

  • Орієнтування в просторі
Сформуйте розуміння понять «зверху-знизу», «зліва-справа», «над-під», «поряд-збоку» і т.п., а також вміння орієнтуватись у клітинках та рядках зошита.
Гарними тренажерами слугують графічні диктанти, малювання картин за номерами.
  • Знання та уявлення

Існують так звані Must know відомості дитини про себе: власне ім’я та прізвище, імена батьків, домашня адреса, місто, країна, дата свого народження.
Обов’язкові загальні поняття: пори року, послідовність місяців року та днів тижня, назви кольорів, різних фруктів, овочів, тварин та рослин, професій, елементарні правила дорожнього руху. Звісно, на уроках ми знову будемо вивчати місяці та пори року, але ці поняття вже мають бути знайомі дитині.

  • Пізнавальні процеси
Зверніть увагу на те:
-чи може дитина здійснювати найпростішу класифікацію та узагальнувати предмети;
-чи може назвати наступне число та рахувати без пропусків у зворотному напрямку;
-чи може сфокуватись на конкретому завданні впродовж 10-15 хвилин;
-чи запитує про значення незрозумілих слів;
-чи просить навчити чомусь;
-чи ставить запитання ЧОМУ?
2. Поради та рекомендації для батьків

  • Знизити власну тривогу та амбіції.
Дитина обов'язково навчиться. Деяким дітям потрібно трохи більше часу. Декому - трохи більше підтримкии. А іноді дитині просто важливо дати можливість "дозріти".

  • Підготуйте себе і дитину до сепарації.
Варто говорити з дитиною вже зараз про те, що школа — це дружнє середовище, там завжди можна попросити про допомогу вчителя, що після уроків на тебе чекатиме мама чи тато.
  • Поясніть дитині, хто такий вчитель.
Розкажіть, що роль учителя — бути наставником для дітей: він допомагає вчитися, пізнавати світ, він є другом, але він також несе відповідальність за учнів. Вчителя слід поважати, а не боятися. Проговоріть із дитиною варіанти звертання до вчителя, про те як просити пояснити чи повторити, говорити "так" чи "ні" тоді, коли вона відчуває, що це правильно, та якщо раптом хтось кривдить, якщо небезпечно – одразу говорити вчителю.

  • Завчасно ознайомте дитину з школою
Дитині важливо поступово звикати до будівлі школи, подвір’я. Якщо є можливість здійсніть прогулянку біля будівлі школи, покажіть фотографії, долучайтесь до відкритих заходів та занять у школі.

  • Створюйте позитивну мотивацію до навчання.
Найважливіше завдання родини у підготовці до школи— це зняти страх дитини перед школою. Діти віддзеркалюють наші дорослі послання. Вони розуміють: якщо батьки так ставляться до школи, як до чогось жахливого, то, напевно, це так і є. Тож покажіть дитині свої шкільні фото, розкажіть про найкращі шкільні спогади, скажіть про те, що школа – це там, де буде круто, дуже цікаво та пізнавально.
Читати всі статті блогу