Як зберегти мотивацію дітей протягом навчального року:

8 лайфхаків

Відсутність навчальної мотивації – це одна з найбільш актуальних проблем сьогодення. Адже нині діти перебувають у безмежному інформаційному просторі, який постійно пропонує їм щось нове.
І часто воно може здаватися значно цікавішим, простішим та кориснішим за навчальний матеріал. Для того, щоб покращити ситуацію, необхідно шукати ефективні способи збереження навчальної мотивації. І їх, до речі, не так уже й мало. Тож пропонуємо вашій увазі 8 корисних порад, які допоможуть підтримувати навчальну мотивацію школярів протягом усього року.
Що таке навчальна мотивація?

Навчальна мотивація – це усвідомлене та цілеспрямоване бажання навчатися та розвиватися. Вона ґрунтується на розумінні того, що шкільна освіта приносить реальну користь для конкретної дитини. Загалом, таку мотивацію можна поділити на зовнішню та внутрішню. Перша заснована на тому, що дитина навчається для того, щоб досягти певної мети, а ще отримує задоволення від цього процесу. Друга ж спрямована на здобуття конкретної винагороди, яка й спонукає школярів і школярок виконати певну дію. Ефективність кожного виду навчальної мотивації може змінюватися залежно від ситуації. Та говорячи про довготривалу перспективу, дієвішою є саме внутрішня мотивація. Адже стабільна зацікавленість чимось (і навчання не є винятком) пов’язана з отриманням задоволення: від пізнання нового, спілкування з іншими людьми, проведення цікавих дослідів, вирішення складних завдань тощо.

Яка природа навчальної мотивації?

Мотивація – не вигадка сучасних маркетологів чи лайф-коучів. Це складне явище, яке супроводжується біологічними та психофізіологічними процесами в організмі людини. Так, внутрішню мотивацію підтримує дофамін – спеціальна хімічна речовина в мозку людини.

Саме він допомагає нам відчувати задоволення від досягнення поставленої мети. Коли рівень дофаміну збільшується, відчуття задоволення зростає. Саме це мотивує нас і надалі докладати зусиль. А ще ця речовина значно покращує пам’ять, увагу та креативне мислення, а також додає рішучості. Тобто, дофамін утворюється тоді, коли ми досягаємо бажаної мети, спілкуємося з цікавими людьми, жартуємо й сміємося, активно відпочиваємо, дивимося фільми, слухаємо музику тощо.

Усвідомлення цих психофізіологічних процесів може неабияк допомогти вчителю у підтримці навчальної мотивації дитини, зробити її роботу усвідомленою, бажаною та результативною.

Лайфхаки, які неодмінно стимулюватимуть учнівську мотивацію

Як уже зазначалося вище, навчальну мотивацію школярів потрібно постійно стимулювати. Тоді діти самі будуть прагнути дізнатися якомога більше, адже розумітимуть мету власних старань.

1. Частіше змінюйте форми роботи школярів Найгірше, коли діти починають сприймати навчання як рутину, чекаючи її скорішого закінчення. Адже буденність та одноманітність неодмінно викличуть у них нудьгу. Тож варто якомога частіше пропонувати школярам різноманітні завдання та нові форми роботи.

Наприклад, можна проводити екскурсії та зустрічі з цікавими людьми, пропонувати творчі завдання та інтерактивні практичні роботи, створювати креативні навчальні проекти. З одного боку, це допоможе підтримувати високий рівень зацікавленості, а з іншого – учні розумітимуть, що їхні знання можна використовувати для вирішення найрізноманітніших завдань.
2. Покажіть, як навчання впливає на життя кожного

Як не дивно, не всі діти будуть старанно і сумлінно навчатися для того, щоб у перспективі повторити успіхи Стіва Джобса чи Білла Гейтса. Чимало школярів бажають чітко розуміти, яку користь від школи можна отримати тут і зараз. І будьте певні, що слова «володіючи математичними знаннями, ти зможеш ефективно керувати своїми грошима» або «секрети біології та фізики допоможуть тобі накачати сильні м’язи» неодмінно піднімуть учнівську мотивацію. Адже навіть найвищі хмарочоси будуються з маленьких цеглинок.

3. Пам’ятайте, що навчання має викликати емоції

Шкільна програма передбачає, що діти мають зрозуміти і засвоїти чималі обсяги інформації. І погодьтеся, що звичайне зубріння не гарантує якісного запам’ятовування, а тим більше – розвитку ключових компетентностей. Щоб мотивувати школярів, необхідно додати навчанню емоційного забарвлення. Жарти, меми, історії з життя реальних особистостей, а також постійна взаємодія з іншими людьми – ось те, що викличе різноманітні, але такі важливі емоції. Навчання має стати цікавою мандрівкою, яка ніби й має чіткий маршрут, але завжди може здивувати та принести цілу пригорщу яскравих емоцій.
4. Розкажіть про «родзинку» вашого предмета

Покажіть, що ви самі отримуєте користь і насолоду від викладання свого предмета. Частина вашого запалу обов’язково передасться школярам. Покажіть, як ви використовуєте свої знання для покращення свого життя. Так, на уроках математики запропонуйте школярам розрахувати результативність улюбленої футбольної команди, оцінити потенційний прибуток від власного Ютуб-каналу чи дізнатися вартість ремонту своєї кімнати.

5. Не критикуйте, а спрямовуйте вірним шляхом

Від помилок ніхто не застрахований. Тим більше, що саме вони тисячоліттями допомагають людині успішно розвиватися та вдосконалюватися. Тож замість критики (навіть обґрунтованої) спробуйте частіше підтримувати школярів. Можна демонструвати свою підтримку та схвалення через смайли, щиру посмішку, коментарі у щоденнику тощо. Це покаже дитині, що вчитель не лише авторитет і лідер, а і союзник, який працює для досягнення спільної мети.

6. Знаходьте мотивацію у видатних особистостей

Спробуйте частіше ділитися з дітьми «мотиваційними порадами» видатних особистостей: висловлюваннями, емоційними промовами, секретами успіху. Впевнені, що ви зможете знайти їхні висловлювання і про навчання чи певну галузь знань! Таким чином хтось із дітей зможе знайти приклад для наслідування чи просто зрозуміти, що сумлінне навчання та копітка праця можуть допомогти втілити мрії у життя.

7. Спонукайте школярів до всебічної рефлексії

Людина здатна сприймати критику від інших та вдосконалюватися лише тоді, коли може критично оцінювати власні помилки. Тож частіше просіть учнів рефлексувати, самостійно оцінювати свої успіхи та невдачі. Адже розуміючи суть та причини проблеми, ми можемо знайти мотивацію до її вирішення.

8. Допоможіть учням відчути себе експертами і досягати більшого

Доведено, що один із найефективніших способів зрозуміти та запам’ятати щось – навчати цьому інших. Тож дайте дітям можливість стати експертами у певних галузях. Нехай вони зрозуміють суть проблеми та ознайомлять інших школярів із результатами своєї роботи. Наприклад, на уроці історії України хтось із дітей може детально ознайомитися з архітектурою часів Київської Русі та провести віртуальну екскурсію для інших учнів. Це неодмінно викличе у дітей інтерес та подарує позитивні емоції. Неодмінно перевірте пропоновані лайфхаки зі своїми учнями. А також діліться власними секретами з колегами зі всієї України!

Джерело: https://naurok.com.ua/
Читати всі статті блогу