Запис з блогу

Home / Блог / Чому у дітей не буває поганих емоцій? Як виражати емоції безпечним способом?

Чому у дітей не буває поганих емоцій? Як виражати емоції безпечним способом?

«Веди себе пристойно», «хлопчики не плачуть», «помовчи» - скільки разів ви чули подібні фрази на вулиці? А скільки разів казали їх своїм дітям?
Сьогодні ми поговоримо про те, що найважливіше в ранньому розвитку дитини та чому не варто пригнічувати емоції.


Цікаві події
Як ми можемо допомогти дитині справитись з емоціями?

Важливо розуміти, що будь-яка реакція – це не добре і не погано. Просто за їх допомогою дитина намагається вирішити свої проблеми. В нас закладені певні емоції, які необхідні нам для того, аби вижити. Наприклад, обережність, щоб зупинитись перед небезпекою або покинути щось марне. Той факт, що ми не розуміємо, яка саме річ чи ситуація схвилювали дитину, не означає, що ми не в змозі йому допомогти або що його емоції «погані».

Перше, що дитині від нас потрібно, щоб ми дозволяли йому виражати себе та підтримували його гру. Їй потрібні відповіді на емоційні виклики. Якщо дитина засмучена або стикається з речами, які не може змінити (наприклад, отримати інше печиво), його потрібно втішити. А іноді вона може відчувати тривогу та потребувати підтримки.

Емоційний розвиток настільки ж важливий, як і когнітивний. Ми не повинні поспішати і надто рано чекати від дітей зрілості. Нам потрібно створити умови, які дозволяють дитині виражати свої емоції.

Цікаві події
Ми повинні гарантувати дітям, що наші відносини непохитні, незважаючи ні на які емоції і почуття.

При ідеальному розвитку у віці від 5 до 7 років більшість дітей вже можуть краще контролювати свої емоції і двічі подумати, перш ніж емоційно реагувати. Ми маємо бути терплячими і допомагати їм розібратись в їх внутрішньому світі, знайти більш цивілізований спосіб виражати себе.

Раніше вважалось, що емоції, оскільки їх неможливо побачити чи виміряти, і розуміти непотрібно. Але потім наука навчилась їх виміряти і показала, як вони керують поведінкою та розвитком. Емоціям просто не приділялось стільки уваги, скільки вони заслуговують.

Багато хто з батьків буде приголомшений, якщо зрозуміє, наскільки сильні почуття може відчувати його дитина. Хоча іноді може бути складно допомогти дитині пройти через істерику і підтримати її, коли вона стривожена. Але саме в ці моменти, коли емоційно все розвалюється, особливо важливо фокусуватись на відносинах.

Цікаві події
До чого призводить придушення емоцій у дитини?

Якщо ми будемо говорити нашим дітям, що вони не повинні відчувати себе погано, або їм не повинно бути страшно – загалом, закликати не рахуватись зі своїми емоціями, їм буде досить складно. У них будуть проблеми, пов’язані з їх власним внутрішнім світом.

Мозок дитини може придушувати емоції, якщо вони заважають певним важливим для неї відносинам. У підсумку пригнічена емоція переміщається на брата або сестру і проявляється в школі. Пригнічення може призвести до проблем в розвитку та труднощам з психічним здоров’ям. Дітям потрібен простір, аби виражати свої емоції тими способами, які не будуть заважати оточуючим. Краще місце для цього – гра і лише потім слова.

Ігри мають вирішальне значення для здорового розвитку. Вони допомагають дитині знайти способи емоційного вираження себе, а це важливо для психічного стану. Під час гри дитина пробує себе і різні речі в безпечному просторі, вільному від реальних негативних наслідків.

Не варто забувати, що будь-яка емоція живе в тілі, тому варто виражати її саме через тіло.

Цікаві події
Для дітей це може бути будь-яка фізична активність, заняття спортом, творчість, битва подушки чи боксерської груші, крик (в будь-якому безлюдному місці), парк атракціонів (де можна покричати, погаласувати), тупання ногами, сміх або сльози. Головна задача батьків – надати дитині безпечний простір, де вона відчуває себе собою та не боїться виражати свої емоції.

Також варто сказати, що дитині важливо бути прийнятою в незалежності від емоцій, які вона відчуває. Зазвичай захват та радість – це «гарні» емоції, а сум, злість – «погані». Але ми вже розібрались, що не буває поганих чи хороших емоцій! Будь-яку реакцію необхідно прожити та відпустити.

Більш за все дитині потрібна ласка, ніжність та правильні відносини. Такі, де кожен може дозволити собі бути вільним у вираженні печалі чи радості. Дитина має розраховувати на те, що дорослий буде піклуватись про нього в будь-якому випадку, але проявить твердість там, де це необхідно.

За матеріалами mel.fm